Zákon umožňuje provedení eutanazie a asistované sebevraždy nevyléčitelně nemocným či těžko trpícím.
Dolní komora španělského parlamentu schválila ve čtvrtek v posledním čtení návrh zákona, který umožňuje ukončit život těžce nemocným. Španělsko se tak po Belgii, Lucembursku a Nizozemsku stalo čtvrtou zemí Evropské unie, která legalizovala eutanazii a asistovanou sebevraždu, píší agentury Reuters a AFP.
Za návrh zákona, umožňující provedení eutanazie a asistované sebevraždy nevyléčitelně nemocným či těžko trpícím lidem, hlasovalo 202 poslanců z 350-členné dolní komory zákonodárného sboru, Kongresu.
„Dnešek je důležitým dnem: směřujeme k uznání lidských práv. Směřujeme k humánnější a spravedlivější společnosti,“ řekla ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová.
Zákon, který opravňuje dospělých legálně pobývající ve Španělsku, aby požádali o eutanazii, nabude účinnosti do tří měsíců. To poskytne čas na zřízení regionálních kontrolních výborů, které budou žádosti o provedení eutanazie a asistované sebevraždy posuzovat a schvalovat, píše Reuters.
Během rozpravy a hlasování demonstrovali před budovou parlamentu v Madridu skupiny, které jsou za i proti této právní normě.
Parlament zákon schválil navzdory ráznému odporu pravicových stran a náboženských skupin. Španělská krajně pravicová strana Vox prohlásila, že tento zákon napadne na ústavním soudu.
Dosud ve Španělsku hrozilo za napomáhání lidem při ukončení jejich života až desetileté vězení.
V sousedním Portugalsku ústavní soud v pondělí zablokoval zákon přijatý parlamentem, který umožňuje eutanazii a asistovanou sebevraždu. V prohlášení uvedl, že zákon je nepřesný v určování okolností, na základě kterých je možné tyto zákroky provést.