Sobota, 3 prosince, 2022

Covidové pasy by měly být připraveny na letní sezónu

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Technická příprava pasu na národní úrovni by měla být kompatibilní s evropskou verzí.
“Očkovací pasy” by měly být předběžně připravené na letní turistickou sezónu. Technická příprava pasu na národní úrovni by měla být kompatibilní s evropskou verzí.

Na tiskové konferenci o tom ve čtvrtek informoval státní tajemník ministerstva zahraničí Martin Klus.

společné řešení

Evropská unie chce předejít tomu, aby se “očkovací pasy” řešili samostatně na národních úrovních. “Protože je to evropské řešení, očekává se i společný evropský přístup,” podotkl Klus. Věří, že v květnu by měly být pasy technicky připraveny.

Digitální zelený průkaz, takzvaný COVID pas, by měl kromě vakcinace platit i pro testování či překonání nového koronavirus.

“Pokud se někdo nebude chtít naočkovat (…) je zde stále možnost nechat si zelený pas verifikovat provedením testu. Nebude tam žádné omezení směrem k cestování navenek pro tuto skupinu obyvatel,” poznamenal.

Předmětem diskuse bude podle Kluse určení hranice protilátek při překonání viru. V této souvislosti se čeká ještě na data.

“Přikláním se k tomu, aby politická diskuse nějakým způsobem stanovila, jaký je ten limit, aby byl člověk považován za bezinfekčného a zároveň, aby nepředstavoval riziko pro jakékoliv společenství,” řekl Klus. Dodal, že limity by měly být takové, které využívá většina zemí EU.

V některých zemích se děti ještě neočkují a ani netestují, taktéž se vakcinace alergici. Klus poznamenal, že na přechod přes hranice by pro děti mohl sloužit “zelený pas” od rodičů. Pokud bude rodič naočkována nebo otestován, automaticky se to přenese na děti. Při alergikům by bylo řešení prokázat se testem.

Vstupenka do restaurace i divadla

Diskuse o otevírání probíhá i směrem dovnitř států. “Dá se předpokládat, že v budoucnu by se tento zelený pas mohl využívat na vstup do restaurací nebo aby se mohly otevírat divadla,” konstatuje Klus. Zdůraznil, že pasy by měly být využívány pouze na nezbytnou dobu.

Státní tajemník přiblížil, že mnozí lidé žijí iv tzv. třetích zemích, kde se na očkování proti novému koronavirus používají i vakcíny neschválené Evropskou lékovou agenturou.

“Mnohé země mohou mít v úvodních fázích s tímto starost a problém, ale bude to všechno součástí důležitých politických jednání, které jsou v této chvíli před námi,” uvedl.

Digitální zelené průkazy, považovány za jakési “očkovací pasy”, usnadní bezpečný a volný pohyb osob v rámci EU během pandemie onemocnění Covid-19. “Zelený pas” bude dostupný v digitální i papírové formě. Jeho platnost by měla být omezena pouze na dobu trvání pandemie onemocnění Covid-19.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin