Sobota, 3 prosince, 2022

Dovoz zboží z Británie do Irska klesl kvůli pandemii a brexit o dvě třetiny

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Nejvýrazněji klesl dovoz potravin a živých zvířat.
Dovoz zboží z Británie do Irska se v prvním měsíci letošního roku propadl téměř o dvě třetiny, kdy obchodníci museli potýkat s novými celními nařízeními po brexite a omezeními spojenými s pandemií nového koronavirus.

Do dovozu zasáhl i fakt, že před odchodem Británie z jednotného trhu si mnohé firmy udělali zásoby. Poukázali na to ve čtvrtek zveřejněny údaje irského statistického úřadu.

Jak úřad informoval, hodnota zboží dováženého z Británie do Irska (bez započtení zboží ze Severního Irska) dosáhla v lednu 497 milionů eur. Ve srovnání s lednem loňského roku to znamená pokles o 65%.

Podíl britských zboží na celkovém irském dovozu tak klesl na 9%. Pro srovnání, v lednu minulého roku činil dovoz z Británie v rámci celkového irského dovozu 21%.

Nejvýrazněji klesl dovoz potravin a živých zvířat (75%) a minerálních paliv, kde pokles činil 71%.

Naopak dovoz ze Severního Irska, které zůstalo i po brexite součástí jednotného evropského trhu, vzrostl na 177 milionů eur ze 161 milionů eur v lednu minulého roku, uvedl statistický úřad.

Podobně se vyvíjel i export z Irska do Británie, i když pokles irského vývozu na britský trh nebyl tak rozsáhlý. Hodnota exportu irských zboží do Británie klesla v lednu meziročně o 14% na 946 milionů eur. Naopak export do Severního Irska se zvýšil ze 170 milionů na 199 milionů eur.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin