Sobota, 3 prosince, 2022

Globální ekonomika je letos připravena na výrazné oživení

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Eurozóna předpovídá růst o 4 procenta.
Globální ekonomika je letos připravena na výrazné oživení, protože vakcíny proti onemocnění COVID-19 a expanzivní politika pomáhají napravit škody způsobené pandemií, která zničila více než čtvrt miliardy pracovních míst.

Uvedla to ve čtvrtek Konference OSN o obchodu a rozvoji (United Nations Conference on Trade and Development, UNCTAD).

Organizace se sídlem v Ženevě předpovídá, že se globální hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2021 zvýší o 4,7% po loňském poklesu o 3,9%, nejstrmějším od druhé světové války, který přinesl ztrátu 255 milionů pracovních míst na plný úvazek ve všech regionech světa.

Brazílie bude zaostávat

UNCTAD ocenila rychlé reakce centrálních bank, které ztlumili finanční šok na počátku krize, pomohli zmírnit nedostatek likvidity a uklidnit úzkostlivých investorů.

“Jejich ochota ponechat otevřený kohoutek způsobila, že se finanční trhy rychle odrazily z minim v březnu a dubnu, přičemž mnohé z nich zakončily rok na historickém maximu,” uvádí se ve čtvrteční zprávě.

Státy, které bojovaly proti pandemii onemocnění COVID-19 rychlými měnovými, fiskálními a očkování programy, podle zprávy UNCTAD pravděpodobně zaznamenají letos nejsilnější hospodářský růst. Zdravé oživení očekává organizace v rozvojových i ve vyspělých ekonomikách.

Čínská ekonomika podle ní vzroste v tomto roce o 8,1% v důsledku pokračujícího úspěchu Pekingu při potlačování pandemie a urychlení očkovacího programu.

Indie a Jižní Korea také zaznamenají zdravé zotavení z loňského poklesu, zatímco v případě Brazílie UNCTAD předpokládá, že její návrat k růstu bude zaostávat za ostatními rozvojovými zeměmi.

Ekonomika USA letos pravděpodobně vzroste o 4,5%, díky masivnímu vládnímu balíku pobídek a odhodlání Federálního rezervního systému udržovat úrokové sazby na historických minimech.

Důležitý bude posun v politickém směřování

UNCTAD zároveň varovala před riziky poklesu a před vznikem “covidovej bubliny” na americkém akciovém trhu, který může přinést “riziko finančního krachu”.

Eurozóna předpovídá růst HDP v roce 2021 o 4%. Evropské státy však mohou na začátku roku zápasit s obtížemi v závislosti na tom, jak se budou vyvíjet jejich fiskální reakce a očkovací programy.

Rychlé očkování ve Spojeném království pomůže zvýšit HDP Británie letos o 4,4% po téměř 10-procentním poklesu v roce 2020.

Z dlouhodobějšího hlediska UNCTAD varovala před pokračováním v politikách, které vedou k prohlubování nerovnosti a podporují finanční nestabilitu.

Obává se, že pokud nedojde k rozhodnému posunu v politickém směřování, bude světové ekonomice trvat více než deset let, než doběhne svůj předpandemické trend, uvádí se v závěru zprávy.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin