Sobota, 3 prosince, 2022

Granáty nejsou jen rudé. Poznejte tuto rozmanitou kategorii minerálů

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Granát je obecný pojem, který označuje zvláště rozmanitou skupinu minerálů, kterou dnes tvoří celkem 15 druhů. Každý nerost z této „rodiny“ je přitom něčím zajímavý.

Jejich původ je převážně metasomatický, zřídka magmatický. Granáty jsou zrnité, celistvé a často se vyskytují v podobě zaoblených krystalů. Tyto krystaly mohou být vrostlé v horninách nebo v trhlinách, drúzách nebo jiných dutinách hornin.

Jedná se o křemičitan s proměnlivým obsahem zejména hliníku, železa, vápníku, hořčíku, manganu, chromu a dalších prvků. Právě proměnlivé složení pak ovlivňuje barevnost. Dominujícím barevným odstínem je u granátů červená, nicméně tyto kameny mohou být i žluté nebo světle zelené.

Konkrétně zelená odrůda se nazývá grossularit. Tradiční červená barva může předznamenávat předně pyrop. U tohoto minerálu je jeho zbarvení vyvoláno konkrétně přítomností oxidu chrómu. Dalšími červenými granáty jsou však i hessonit nebo almandin. Právě almadin je vůbec nejběžněji se vyskytujícím granátem. V této kategorii tedy skutečně z čeho vybírat. Zaujaly granátové šperky i vás?

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin