Sobota, 3 prosince, 2022

Italský premiér uctil památku více než 100 tisíc obětí covidu

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Stát podle premiéra Draghiho nepoleví v tempu očkování.
. Italský premiér Mario Draghi si ve čtvrtek ve městě Bergamo uctil přes 103 000 obětí, jejichž životy si už v Itálii vyžádala pandemie nového koronavirus.

Draghi přijel do Bergama, svého času známého jako “italský Wu-chan”, rok poté, co se právě toto město stalo prvním významným ohniskem nákazy tímto virem na území Evropy. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Uctili si oběti pandemie

Draghi si oběti nákazy uctil u příležitosti dne věnovaného jejich památce, který se Itálie rozhodlo připomínat si každoročně 18. března. Loni totiž v tento den musela přetíženému krematoriu v Bergamu začít pomáhat armáda a těla zesnulých odvážet do jiných krematorií.


Záběry konvoje armádních vozidel vyvážejících v noci z města rakve s oběťmi se rychle staly jakýmsi symbolem rozsahu epidemie v Itálii, ale i jinde ve světě, uvádí AFP.

“Nemůžeme se sice objímat, ale toto je den, ve kterém všichni musíme cítit ještě větší vzájemnou blízkost,” řekl italský premiér na ceremonii u příležitosti otevření tzv. památného parku zřízeného nedaleko hlavní Bergamský nemocnice.

“Toto místo je symbolem bolesti celého národa,” dodal a následně sledoval vysazení jednoho z prvních přibližně 850 zamýšlených stromů, které v parku plánují osadit. Agentura Reuters informovala, že momentálně jich je na místě asi 100.

Draghi ještě před touto ceremonií položil na místním hřbitově věnec na památku obětí, které uctil i minutou ticha. Vlajky na všech vládních budovách jsou v tento den spuštěny na půl žerdi, připomíná AFP.

V tempu očkování symptomy neodezní

Premiér zároveň ve čtvrtek přislíbil, že Itálie nepoleví v rychlosti očkování proti novému koronavirus, a to ani navzdory výpadkům způsobeným aktuálním pozastavením vakcinace vakcínou od firmy AstraZeneca.

K pozastavení očkování touto látkou přistoupilo v době několik zemí včetně Itálie, a to po zprávách a úmrtích a možných vážných vedlejších účincích, které se vyskytly po vakcinaci. Jejich souvislost s očkováním aktuální prověřuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která by se měla ve čtvrtek vyjádřit k bezpečnosti této vakcíny.

Draghi uvedl, že bez ohledu na stanovisko agentury EMA bude vakcinační kampaň v Itálii pokračovat stejně intenzivně. Italská vláda si stanovila za cíl ztrojnásobit rychlost očkování a denně podat vakcínu až 500 000 lidem, díky čemuž by měla do poloviny září očkovat 80 procent své populace.

Itálie zároveň od pondělí pro tzv. třetí vlnu nákazy zpřísnilo platné protipandemické opatření, v jejichž důsledku jsou aktuální ve většině země zavřené školy, restaurace, bary či muzea. Zpřísnění potrvá přinejmenším do konce velikonočních svátků.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin