Sobota, 3 prosince, 2022

Kanada – Montreal &; Quebec City

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Slovensko miluji, ale pokud by se mi naskytla, byť jen nejmenší příležitost žít chvíli ve druhém největším kanadském městě, neváhala bych. Pokud mám být upřímná, do hodiny bych měla koupenou letenku do Montrealu.

Byl konec října 2019. O celosvětové pandemii nebylo ani vidu ani slechu. Nic nám nebránilo v tom, abychom se vybrali na dlouho očekávanou svatební cestu přes Atlantský oceán. Vzhledem k dvojí státní příslušnost mého manžela, naturalizovaný Kanaďana narozeného v Humenném, bylo jasné, kam naše první kroky vedly.

O Canada nebo svatební cesta – část první.

O tom, že si Kanadu zamiluju, bylo rozhodnuto na newyorském letišti LaGuardia, v již nastartovaném Bombardier směřujícím do Montrealu. Ten se podezřele dlouho neměl k odletu. Dalo by se říci, kvůli banální technické závadě. Nedal se zavřít zavazadlový prostor nad hlavami cestujících v kabině. Po marných pokusech vyřešit problém nekonfliktně, přišlo na scénu kladivo. Nejprve po víku klepali letušky, ta intenzita byla však vhodnější pro jemně vyklepáním kuřecí řízek ?! Naštěstí přišel kapitán Sully (I wish), který jednou ráznou ranou uzavřel příklop, snad navěky. My jsme se zasmáli, zatleskali a mohli jsme vyrazit na tu nejlepší dovolenou.

Obytná čtvrt Youville

Od začátku jsme věděli, i díky osobní povahové predispozici, že se během této dovolené nebudeme od rána do večera plašit za turistickými atrakcemi. Tyto dny jsme si prostě chtěli užít. Tím pádem byly v itineráři pouze dvě položky: Montreal a Quebec City.

K našim “like a local” plánem nám výrazně pomohly kamarádi, rození Montrealčania, kteří nás u sebe ubytovali. Našim dočasným domovem se stal typický cihlový dvojdomek, v půvabné obytné čtvrti Youville, s příjemnou docházkovou vzdáleností do centra. Možná i díky ním, jsem se v Montrealu vůbec necítila jako v cizím městě, do kterého jsem zavítala poprvé.

Domácí jsou totiž velmi pohostinní, přímí a hrdí. Pokud řeknou: “Ciťte se jako doma!”, Tak to tak opravdu myslí. A tedy bez ostychu jsme si mohli z chladničky vybrat na co jsme měli chuť, bez rizika, že za to budeme později společensky odsouzeni. Naši super hostitelé, nám bez obav nabídli své auto, když jsme potřebovali jít například do obchodu nebo na poštu. I v tomto případě jsem přesvědčena, že nešlo o zdvořilostní gesto. S tímto přátelským přístupem jsme se setkávali na každém kroku. Proto na Kanadu vzpomínáme jako na příjemnou, nekonfliktní a pozitivní krajinu.

Vzhledem k jejich multietnickosť bych řekla, že si vzali z každé kultury to nejlepší. Od jižních sousedů sebevědomí a otevřenost a od evropských předků, zase upřímnost a pohostinnost. Co je na nich obdivuhodné, je jejich pověstná hrdost být Quebečanem. Vzhledem k tomu, že jsou obklopeni anglicky mluvícím světem, musí si své kulturní dědictví velmi hlídat. To se na jejich osobnostech výrazně odráží.

Montreal je jedinečná příležitost okusit střet americké a evropské kultury velkoměsta, bez zbytečné komerčního šílenství a davů turistů. Je to bilingvní město, kde však většina obyvatel hovoří primárně francouzský, ale skoro všude se domluvíte i anglicky. S podobným koexistování jsem se dosud v jiném multikulturním městě nesetkala.

Pro mě byl Montreal hlavně o atmosféře. Dny jsme trávili procházkami, Gastro a objevováním zajímavých zákoutí města.

Výsledkem našeho objevování je těchto 9 tipů na obohacující zážitek:

Povinnou jízdou je určitě procházka městským lesem na vyhlídku Mont Royal. Po středně náročném výstupu potěší, kromě krásné panoramatu města, určitě i bufet s příznivými cenami. Já jsem tam objevila výjimečnou chuť Chai latte.

Když už jsme u teplých nápojích, nemůžete říct, že jste v Kanadě pili kávu, pokud jste neměli alespoň jednu z Tim Hortons. Pokud hledáte vyšší baristický zážitek Montreal nabízí velké množství stylových kavárně. My jsme vyzkoušeli například Café Sat – http://sat.qc.ca.

Po vyhlídce Mont Royal jsme se přesunuli na toulky kampusem anglofonní univerzity McGill, která je takovým kanadským variantou Ivy League školy. Stojí určitě za návštěvu.

Čas na suvenýr? Doporučuji doplněk oblečení od kanadské značky Roots. Všimli jste si, že kdekoli potkáte na světě Kanaďana, na 99% má na sobě alespoň jednu kanadskou vlajku příp. javorový list v jakémkoliv provedení?

Kanadským národním jídlem je bezpodmínečně Poutine, který je pravým of Quebec pokladem. Základem jsou hranolky a kostky speciálního vrzavý sýra, polité hnědou masovou omáčkou. No existuje nespočet různých variaci tohoto pokladu. Nejlepší poutine ve městě, pravdepodovne na světě, – La Banquiese najdete v čtvrti Plateau Mont-Royal – http://labanquise.com. Druhý nejlepší na světě zas v Praze na Karlíně – http://www.poutine.cz.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin