Sobota, 3 prosince, 2022

Když kladivo bouchá “c-k, c-k, c-k”

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

I přesto, že je nejvšestrannějším nářadím a nesmí chybět v žádné dílně, zdá se, že kladivo to má při zatloukání hřebíků v domácí dílně sečteny.

Ať už vyrábíte drobný kus nábytku, opravujete Rozkývaný stoleček nebo stloukat dřevěnou mříž pro popínavky, abyste vytvořili v zahradě soukromí, spolehnout se můžete na pneumatickou hřebíkovací.

Proč to tak je? Za vším hledejte propad cen pneumatického nářadí a výraznou úsporu času a energie. Za jednoduchou hřebíkovací do domácí dílny nemusíte zaplatit více než 25 eur. Jediné co potřebujete je malý všestranný kompresor, kterým lze už nyní hustý pneumatiky na autě, výfuky nečistoty z nářadí a čas od času cosi nenáročné prostřiku.

Jak to funguje?

Uživatelská zkušenost se v mnohém neliší od používání malé mechanické sponkovačky. Do zásobníku založíte plochý pásek hřebíků, připojíte hřebíkovací ke kompresorové hadici a její špičku umístěte na místo, kde je třeba zatlouct hřebík. Stisknete tlačítko spouště a v okamžiku se ozve typické dvoudobé “c-k”. Píst hnaný první dávkou vzduchu zasune bleskovou rychlostí hřebík do dřeva a po uvolnění spouště ho druhá dávka vzduchu vrátí zpět. Jediné co ruka zaznamená je slabounký zpětný ráz.

Je to jako hřebování bez námahy, při kterém dokážete za jedinou minutu přibít stovku hřebíků, které udrží na místě vše co potřebujete. Obklad na stěně a podbití domu, latě na kurníku, krycí fólii na tepelné izolaci a stovky dalších drobností, které se vám dostanou pod ruku. Předností je, že mnohé hobby hřebíkovačky si poradí i se sponkami, které jsou pro upevňování tenkého plošného materiálu jako stvořené.

Zorientujete se za chvíli

Domácí hobby hřebíkovačky mají kalibr 18, označovaný jako Gauge 18, 18 Gauge, 18G, G18 a podobně. Znamená to, že do nich pasují sponky a hřebíky s tloušťkou 1,05mm. Pokud uvidíte na levném nářadí tento údaj, bezpečně víte, že se pohybujete v sortimentu levných modelů, u kterých nemusíte sáhnout hluboko do kapsy. Jsou jakýmsi standardem pro kutily a čínští výrobci jejich chrlí v ohromných množstvích. Svědčí o tom stále širší nabídka pod několika obchodními značkami.

Nejjednodušší modely jsou určeny výhradně pro hřebíky, s délkou od 15 do 50 mm, někdy se můžete setkat se 40 či 30 mm omezením. Nespokojte se s málem, plných 5 centimetrů je k nezaplacení. Všestrannější modely jsou určeny i pro nastřelování sponek stejného kalibru. Při nich končí délková hranice na 40 mm. Narozdíl od těch kancelářských jsou o poznání hrubší a mají užší rozchod. Bezpečně upevní fólii, textilii, sololit či tenkou překližku, aniž byste se museli obávat že proklouznou přes malé hlavičky hřebíků.

Liší se pouze v drobnostech

Není podstatné, zda je hřebíkovačka vyrobena z plastu nebo hliníku. Jejich životnost je stejná. Pokud přehlédneme odlišné hmotnosti a velikosti hřebíkovaček, zůstanou pouze drobnosti. První je rychlé otevírání vodicí drážky z čelní strany hřebíkovačky. Pokud tam je, nemusíte v případě poruchy vyšťuchávať zaseknutý hřebík ven. Jednoduše vypadne sám.

Druhou odlišností je provedení špičky. Pokud je gumová nebo má tvar kovového pruhu, většinou zanechá na dřevě menší stopy než pouze ohnutý drát ve tvaru písmene U. Jaká je stopa hřebíkovačky na povrchu dřeva však v obchodě nezjistíte. Pokud stloukat králíkárnu nebo montujete stavební materiály, v principu vám na tom nezáleží.

Hřebíky nestojí mnoho

Člověku se nechce věřit, do jaké malé krabičky lze vtěsnat 5000 nebo 10000 hřebíků. Právě v takových množstvích se prodávají na pultu, když se vám mine startovací zásoba těch, které vám možná výrobce přibalil na zkoušku přímo k nářadí. A vedle ní i olejničku z níž třeba před každou prací jednu kapku oleje vtisknout do vzduchového kanálu aby mazala píst.

Za krabičku 40 mm hřebíků zaplatíte přibližně 7 eur, za kratší poměrně méně. Při Spink je to trochu jinak. V krabičce je najdete poloviční počet ve srovnání s hřebíky a při délce 32mm můžete při 2500’ks balení počítat s cenou těsně pod 7 eur. Všechno je to o délce drátu, který se na jejich lisování minul.

Patří kladivo do důchodu?

Zajisté ještě ne. Ačkoliv hřebíkovačka ušetří mnoho času na stavbě i v dílně, přece jen jí chybí tvrdohlavost, díky které lze nabíjet při montáži rámů oken klínky, Vytloukat desky z rámů či osekává se sekáčem v ruce přebývající kus malty.

Jedno je však jisté. Při zatloukání hřebíků se vše mění a pokud jste ještě hřebíkovací nedržely v ruce, asi je ten nejlepší čas na to, abyste se s ní seznámili.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin