Sobota, 3 prosince, 2022

Parlament schválil přenos starých evidenčních čísel i příchod nového formátu

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Novela zákona bude účinná od roku 2022.
Parlament schválil novelu zákona o silničním provozu, která má zavést možnost “přenositelnosti” registrační tabulky vozidla (SPZ) z původního majitele motorového vozidla na nového majitele.

Zároveň se chystá zcela nový formát celostátní SPZ, který již nebude podle rozdělení do okresů.

Schválený návrh počítá s tím, že majitel může původní tabulku použít bez ohledu na to, zda má v daném okrese nadále trvalý pobyt. Vázanost SPZ na okres trvalého pobytu vlastníka vozidla se má vypustit úplně.

Méně byrokracie i plýtvání

Cílem návrhu je i zrušení takzvaného dvoustupňový oznamování převodu držby vozidla na jinou osobu.

Znamená to, že kompletní změna držby vozidla na kupujícího i s vydáním nového osvědčení o registraci část II se provede na kterémkoli dopravním inspektorátu.

Nově schválený návrh úpravy zákona č. 8/2009 Sb. o silničním provozu také chce omezit plýtvání poznávacími značkami, jejichž existence je často velmi krátká.

Nový celostátní formát bez okresů

Po minutí současných evidenčních čísel se počátečními písmeny podle okresů by již měly dopravní inspektoráty začít vydávat nový celostátní typ RZ. Bude mít formát AA 001 AA, takže písmena se budou měnit v abecedním pořadí. Auta už po novém nebudou mít viditelnou příslušnost k okresu.

S možností přenosu starého evidenčního čísla se počítá od roku 2022, kdy by měl návrh novely vstoupit do účinnosti.

Návrh předložili poslanci Národní rady Slovenské republiky Miloš Svrček, Lukáš Kyselica, Marián Viskupič, Ján Krošlák, Tomáš Lehotský a Radovan Svoboda.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin