Sobota, 3 prosince, 2022

Proč se nebát černé a bílé a jak se s nimi v bytě pohrát

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Černobíle se dá zařídit i celý byt, ale třeba mít na to žaludek. Pokud máte obavy, začněte zlehka. Například porcelánem či textilním prostíráním.

Kombinace bílé a černé barvy se může zdát někomu nudná. No pokud zvolíte tyto dvě barvy, nemůžete se splést. Bílá a černá jsou jako jin a jang. Na jedné straně si vzájemně odporují, na druhé straně se perfektně doplňují. Každá dokáže fungovat samostatně, ale spolu vytvářejí harmonický celek. Platí to jak v módě, tak při zařizování interiéru.

Barva či ne?

I když je sporné, zda o bílé a černé můžeme vůbec mluvit jako o barvách. Pokud byste otázku, zda bílá a černá jsou barvami, položili dítěti, zřejmě by odpovědělo, že černá ano, ale bílá ne. Bílou pastelkou se přece na běžný bílý papír kreslit nedá. Vědecká odpověď by se zase lišila podle toho, o jakou teorii barev by se opírala. Technicky je bílá absence barvy, a proto barvou nemůže být. No fyzika považuje bílou za barvu a černou naopak ne. Vychází z toho, jak naše oko vnímá odraz viditelného světla od předmětů. Černý objekt pohltí většinu světla, a proto černou nepovažují za barvu. Bílá zase téměř všechno světlo odrazí. Chemici se na barvy dívají jako na drobné molekuly nebo pigmenty a v tomto případě má navrch černá. Smícháním základních barev černou vyrobíte, ale bílou sotva.

Černobílá je “in”

Dost bylo teorie. Černá a bílá spolu v interiéru fungují. Bílá prostor otevírá, černá ho zase uzemňuje. Bílá je čistá, jemná, elegantní a jde dohromady s jakoukoliv jinou barvou. Černá je vznešená, luxusní, dramatická a dá se doplnit výraznými zářivými barvami, například žlutou, oranžovou tyrkysovou nebo červenou.

Obě jsou nadčasové a když je zkombinujete, vznikne mezi nimi vzrušující napětí. I proto se v pravidelných či méně pravidelných obdobích vrací na výsluní. Mimořádně oblíbená byla v období funkcionalismu i kubismu a v současnosti je opět “in”.

Černobíle se dá zařídit i celý byt, ale třeba mít na to žaludek. Pokud máte obavy, začněte zlehka. Například porcelánem nebo textilním prostíráním v kuchyni či ložním prádlem v ložnici. Nebo si můžete vytvořit černobílou galerii. Na bíle natřenou stěnu zavěste černé rámy s jednoduchými černobílými skicami nebo grafikou. Odvážnější krok může být šachovnicová podlaha. Střídání bílých a černých čtverečních dlaždic například do koupelny, kuchyně nebo do vstupní haly. Taková podlaha je velmi moderní a působí efektně. Pokračovat můžete kombinováním černého a bílého nábytku a samozřejmě doplňků – koberce, závěsy a podobně.

Praktické je, že pokud by se vám tato kombinace časem zunovala, víte ji oživit barevnými solitéry či doplňky. Navíc se k ní perfektně hodí metalické barvy – zejména zlatá, stříbrná i měděná – a netřeba zapomínat ani na kombinaci se dřevem, železem či se syrovým betonem.

Černobílé interiéry mohou někdy působit chladně a přísně, proto pokud chcete takový prostor zútulnit použijte příjemné měkké materiály a textury – například polštáře, deky nebo koberec.

Vzory a ještě jednou vzory

Samostatnou kapitolou při kouzlení s černou a bílou jsou vzory. Ať už jsou to pásy, kostky, tečky, květy, ornamenty, grafické nebo přírodní zvířecí vzory, v kombinaci černé a bílé jsou velmi oblíbené. Práce se vzory rozbije v interiéru monotónnost a může ovlivnit, ba až upravit vlastnosti prostoru.

Například pokud máte nízký strop, můžete místnost prodloužit tapetou s vertikálními proužky. Naopak, pokud je strop příliš vysoký, horizontální použité pásky prostor zmenší a zútulní. Zvětšit malou místnost zase pomůže velký vzor na jedné stěně. Pozor na drobné vzory, mohou být vizuálně náročné a působit tísnivě. Volba vzoru také může táhnout černo-bílý interiér směrem k žádanému stylu.

I když byste to možná nepředpokládali, černá a bílá se uplatní i v malých prostorech. Například příliš malou koupelnu nebo záchod můžete opticky zvětšit tapetou s tlustými černými a bílými pásy. Tento výrazný prvek ihned přitáhne oči a odláká pozornost od prostorových nedostatků. Výsledek bude působit moderně a sofistikovaně.

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin