Sobota, 3 prosince, 2022

Švýcarsko – země, která mě stále baví

- Reklama -PR článek
- Reklama -magazin

Jedno z největších lyžařských středisek v Evropě, Les Quatre Vallées, spojuje šest lyžařských obcí: Verbier, Bruson, Veysonnaz, La Tzoumaz, Thyon a Nendaz. Dnes vám představím středisko Haute-Nendaz, ležící v srdci kantonu Valais.

Přicházel víkend. S přítelem jsme neměli žádné pracovní povinnosti ani plány. Já jsem však už několik dní zvažovala výlet do hor, vědouce, že mám stále nevyužité dva jednodenní lyžařské lístky. Lyžařská sezóna se chýlí ke konci a já jsem velmi chtěla poznat středisko Nendaz, kde jsem nikdy předtím nebyla. Otálela jsem s rozhodnutím, s ohledem na pandemickou situaci i na nedávnou dvojitou zlomeninu zápěstí. Nechám lístky propadnout nebo …?

V sobotu ráno jsem se probudila do pěkného slunečného počasí, což byl první předpoklad výletu. Lyžařské kalhoty jsem vybírala ze skříně s obavou, že se do nich po pandemické roce určitě nevejdu. Překvapila jsem samu sebe, kalhoty sedly jako ulité 🙂

Na mé další překvapení, možnost vyrazit na lyžovačku potěšila i mého přítele, který jinak nemá rád rychle naplánované akce. Bylo rozhodnuto, jde se. O 8.30 h jsme už seděli v autě, odhodláni lyžovat ve středisku Haute-Nendaz, vzdálené od nás asi 1,5 h cesty autem.

Po příjezdu do vesničky Nendaz mi bylo okamžitě jasné, že toto lyžařské středisko je podle mého gusta. Nádherná obec v nadmořské výšce 1300 metrů, s chatami roztroušenými po svazích i s množstvím vysokohorských apartmánů. Milé centrum malebné vesnice nabízí sportovní obchody, pekárny, restaurace a bary. Pohodlné parkování, přímo pod lanovkou. Málo lidí, svahy upravené, sníh nejlepší kvality. Toto rodinné středisko s oblibou vyhledávají Nizozemci či Francouzi.

I další zmiňované střediska jsou známé zavedenými přívlastky: Verbier – mezinárodní, Bruson – autentické, La Tzoumaz – přírodní, Veysonnaz – veselé a Thyon – originální. Které středisko byste si vybrali :-)? Rozprostírají se v nadmořské výšce od 1400 do 3330 metrů. Sjezdovky ve výšce nad 1700 metrů zaručují kvalitní sněhovou pokrývku. Nabídka je opravdu bohatá: 410 kilometrů sjezdovek, 67 vleků i stovky turistických tras. Zajímavé jsou i další možnosti sportovního vyžití: sněžnice, horská kola či psí spřežení. Výjimečný výhled můžete zažít z výšky 3330 metrů z vrchu Mont-Fort.

V tomto nádherném prostředí není problém vypou hlavu, zapomenout na starosti spojené s pandemií a nechat se unášet radostí z pobytu v přírodě, dotyků blahodárného slunce a v mém případě i z lehkého rekreačního lyžování. Na svahu nabízejí výbornou domácí vařenou čokoládu a tím to mají u mě definitivně vyhráno 🙂 Dokonce mi svah připomínal naše Solisko a místy věru i Chopok.

Přítel na mě celý den pokřikoval: Petra Vlhová N ° 2 🙂 A já vím, co ho trápilo nejvíce, vida ho potají sledovat průběh slalomu žen. Švýcaři mají aktuálně velké starosti v otázce, kdo získá velký glóbus v Světovém poháru. Bude to Petra Vlhová nebo jejich favoritka Lara Gutová-Behramiová? Já v tom mám jasno: Vyhraje ta lepší 🙂

Vrátím se k nadpisu dnešního blogu: Švýcarsko – země, která mě stále baví. Slovensko jsem dočasně opustila před 10 lety. Potřebovala jsem změnu, prostě dostavila se krize středního věku. Plánovala jsem zůstat rok, možná dva. Švýcarsko mě však baví i po 10 letech, stále mám co poznávat a objevovat. Mám ještě mnoho námětů na amatérské psaní a proto moje skromná mise v zahraničí bude ještě pokračovat …

V této krásné zemi s fungujícím politickým systémem je příjemně. Lidé důvěřují vládě a žijí si klidné životy iv těžké době.

Nevím vysvětlit proč, ale po výborné lyžování jsem přišla domů, zapnula počítač a vyslechla diskusní relaci Pod lampou. Zaposlouchala jsem se do diskuse mého oblíbeného publicisty se dvěma mladými dívkami. V tom dobrém smyslu slova mi padla čelist. Pokud toto je relevantní vzorek dnešní mladé generace na Slovensku, tak se opravdu nemusíme obávat budoucnosti. Jsme v dobrých rukách 🙂

Já ještě napíšu pár blogů o Švýcarsku a s radostí se vrátím domů, na Slovensko …

- Reklama -aktuality

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -magazin